Pimpri Chinchwad Education Trust's
PIMPRI CHINCHWAD COLLEGE OF ENGINEERING & RESEARCH
An ISO 9001:2015 Certified Institute / Computer Engineering | Electronics & Telecommunication Engineering | Civil Engineering | Mechanical Engineering Programs are NBA Accredited, NAAC A++ Accredited
(Approved by Govt. of Maharashtra, Affiliated to SPPU, Approved by AICTE, DTE CODE - 6822)
Highlights:

Placement and Higher Studies Details


Placement, Higher Studies and Entrepreneurship Summary

Item

AY 2022-23

AY 2021-22

AY 2020-21

Total No. of Final Year Students

79

76

79

No. of students placed in companies (x)

64

69

70

No. of students admitted to higher studies (y)

07

03

04

No. of students turned entrepreneur (z)

0

0

0

x + y + z

71

72

74

Placement Index : (x + y + z )/N

89.87%

94.73%

93.67%

Average Percentages of Students Progression

92.73%

Placement Details:

Placement Details

Average Package:

Placement Details

Higher Studies:

Placement Details

Percentages of Students Benefitted (Students Progression):

Placement Details

List of Placement (Passed Out Year 2022-23)

Sr. No

Name of Student

Branch

Company Name

Package

1

BHOSALE PRANITA BHARAT

Computer Engineering

EQ Technologic

13.88

2

INGALE PIYUSH SUNIL

Computer Engineering

INFOCUSP

12

3

BHAGYASHREE BHASKAR NARWADE

Computer Engineering

TIAA

10

4

THORAT CHETANA VIDYASAGAR

Computer Engineering

SAS

10

5

SHITOLE SIDDHI SHRIKANT

Computer Engineering

SAS

10

6

BENDRE SREENIDHI SACHIN

Computer Engineering

PUBMATIC

9

7

JADHAV SHRUTI VIJAY

Computer Engineering

PUBMATIC

9

8

ZAMBARE SNEHA SANJAY

Computer Engineering

HSBC

9

9

WANI FALGUNI SANDIP

Computer Engineering

Fiserv

8.80

10

RAMPURAWALA ABDUTTAYYEB MAZHAR

Computer Engineering

Quantiphi

8.50

11

CHETAN GOVARDHAN PATIL

Computer Engineering

Quantiphi

8.50

12

KALE DARSHAN MANISH

Computer Engineering

HP

8

13

DHAKE PARTH KIRAN

Computer Engineering

AFour Technologies

8

14

PATIL YASHODHAN RAJENDRA

Computer Engineering

PTC

8

15

CHOPADE PRATIK WASUDEO

Computer Engineering

PTC

8

16

SARWALE VISHWATEJ SIDDHESHWAR

Computer Engineering

DASSAULT

SYSTEMS

7.52

17

KHAIRNAR ASHWIN PRAVEEN

Computer Engineering

ACCELYA

7

18

SHIVAM NITIN GORANE

Computer Engineering

TCS

7

19

MANE YASH GAUTAM

Computer Engineering

ACCELYA

7

20

CHAKKARWAR TEJAS SANJAY

Computer Engineering

ACCELYA

7

21

JAMDAR RUTUJA POPAT

Computer Engineering

EMERSON

6.50

22

PUJARI SNEHA ULHAS

Computer Engineering

EMERSON

6.50

23

KALE SHREERANG SANTOSH

Computer Engineering

Deepstack

6.50

24

KAMINENI ABHINAY SAI

Computer Engineering

JIO

6

25

KOLAMBKAR VINIKET YASHWANT

Computer Engineering

BRILLIO

6

26

SHINDE SAKSHI SAHEBRAO

Computer Engineering

Tech Mahindra

5.50

27

RAJE AJINKYA AMITKUMAR

Computer Engineering

HPE(Hewlett Packard Enterprise)

5.25

28

HARSHALA RADHAKRISHNA AHIRE

Computer Engineering

HITACHI

5.50

29

KAUL SHOVIN

Computer Engineering

Persistant

5.01

30

KHUPASE SHUBHAM GANPAT

Computer Engineering

ACCELYA

7

31

LAD SWAPNIL SANTU

Computer Engineering

JIO

5

32

SHREYA PANDHARINATH PAITHANKAR

Computer Engineering

SYNECHRON

4.82

33

BADE VAISHNAVI PRABHAKAR

Computer Engineering

SYNECHRON

4.82

34

JADHAV AKANSHA GANESH

Computer Engineering

SYNECHRON

4.82

35

JAGTAP RAJNANDINI CHANDRASHEKHAR

Computer Engineering

BARCLAYS

12.32

36

TOTARE AKANKSHA DILIP

Computer Engineering

Barclays India

12.32

37

AWARGAONKAR VARUN SHIVRAJ

Computer Engineering

ACCENTURE

4.60

38

BOTHARA AAGAM SACHIN

Computer Engineering

Zensoft

4.50

39

KOKARE YUVRAJ BAPURAO

Computer Engineering

Zensoft

4.50

40

THAWAL SIDDHI BAPU

Computer Engineering

Bajaj Markets

4.36

41

JAGTAP PRASANNA RAJENDRA

Computer Engineering

Tech Mahindra

4

42

GUJAR RUTUJA DHANANJAY

Computer Engineering

Cognizant

4.01

43

ROSHANI AVINASH YEOLE

Computer Engineering

TCS

3.36

44

MUNOT BHUSHAN NILESH

Computer Engineering

ACCENTURE

4.61

45

GHOSH SHUBHODIYA SUBHASISH

Computer Engineering

ACCENTURE

4.61

46

JAGTAP CHINMAY ANIL

Computer Engineering

ATYETI

3.20

47

JAGTAP MANSI MANOJ

Computer Engineering

ATYETI

3.20

48

SEEMA SUNIL MANE

Computer Engineering

Schlumberger

3.10

49

MORE PRATIK BABAN

Computer Engineering

KPIT

3

50

KAPARE PREETESH MANGESH

Computer Engineering

Quantiphi

8.50

51

WATPALWAD RUTUJA RAJESHWAR

Computer Engineering

Cognizant

1.44

52

WAIKAR ADARSH ASHOK

Computer Engineering

KPIT

3

53

PATIL OMKAR VASUDEO

Computer Engineering

KPIT

3

54

CHAVAN VISHAL VIKAS

Computer Engineering

Fiserv

8.80

55

DAS KAUSTUBH DHANANJAY

Computer Engineering

UST

7

56

CHOUDHARY VISHAL PANDURANG

Computer Engineering

EY

4.83

57

KANASE SHRIRAJ AJIT

Computer Engineering

CAPGEMINI

4

58

DOIPHODE OMKAR VIKAS

Computer Engineering

Capgemini

4

59

AGALE PRASHIK VIKAS

Computer Engineering

Capgemini

4

60

SAINI NEERAJ RANDHIR SINGH

Computer Engineering

JIO

6

61

JADHAV ABHIJEET RAMDAS

Computer Engineering

JIO

6

62

SHARMA PRAKASH AJIT

Computer Engineering

Equationswork

1.80

63

PETKAR AYUSH SANJAY

Computer Engineering

Capgemini

6

64

MESHRAM DHAIRYASHIL AJAY

Computer Engineering

Capgemini

6

List of Placement (Passed Out Year 2021-22)

Sr No

Name of student

Program graduated from

Company Name/Institution Name

Package/ Higher studies

1

Poonam Shashikant Mane

Computer Engineering

Datametica

4.5

2

Sakshi Chopade

Computer Engineering

Wolters Kluwer

6.5

3

Rahul Nathu Muthe

Computer Engineering

QUALYS

1.8

4

Aasawari Jagdish Kalambe

Computer Engineering

mediaocean

8.15

5

Chinmay Nitin Gawde

Computer Engineering

NUTANIX

11.4

6

Rajesh Pramod Pawar

Computer Engineering

CAPGEMINI

4

7

Omkar Vijay Patil

Computer Engineering

WIPRO

3.5

8

Raksha Mohan Bendale

Computer Engineering

TCS

3.36

9

Snehal Anil Kate

Computer Engineering

XORIANT

5.5

10

Nitesha Paatil

Computer Engineering

XORIANT

5.5

11

Sejal Prashant Lunawat

Computer Engineering

WHIRLPOOL

6

12

Aniket Kishor Kadampatil

Computer Engineering

CAPGEMINI

4

13

Simran Sachin Agarwal

Computer Engineering

PERSISTENT

1.2

14

Akshata Uttam Patil

Computer Engineering

COGNIZANT

4.01

15

Rutuja Pradeep Mungse

Computer Engineering

COGNIZANT

6.75

16

Abhishek Paras Jain

Computer Engineering

Datametica

4.5

17

Shreya Ginivar

Computer Engineering

FIS

8.2

18

Hrishikesh Ravindra Khadakkar

Computer Engineering

ITC INFOTECH

4.25

19

Sudam Karbhari Wagh

Computer Engineering

FISERV

8.54

20

Pratik Gulab Walunj

Computer Engineering

SAS

8.5

21

Siddharth Vivek Bhandarkar

Computer Engineering

QUALYS

1.8

22

Fizza Munirahmed Hamdule

Computer Engineering

CAPGEMINI

4

23

Mayank Manoj Patil

Computer Engineering

Accenture

4.5

24

Rutuja Raju Gajbhiye

Computer Engineering

CALIBEHR

2

25

Gaikwad Pooja Dattatrya

Computer Engineering

EDB

2.4

26

Janvi Milind Jambhale

Computer Engineering

DASSULT SYSTEMS

5.4

27

Rohit Vijay Amrutkar

Computer Engineering

PWC

6

28

Tejas Prakash Anerao

Computer Engineering

UST BLUECONCH

7

29

Tejas Satish Bankar

Computer Engineering

Mediaocean

8.15

30

Kartik Rohit Bhat

Computer Engineering

QUALYS

5.24

31

Ishan Vaibhav Bhoir

Computer Engineering

TIAA BANK

10.48

32

Tanvi Vishwasrao Bhosale

Computer Engineering

SAS

8.5

33

Sahil Rajendra Katke

Computer Engineering

KANTAR

4.8

34

Abhishek Sanjeevkumar Chikurdekar

Computer Engineering

CYBAGE

4.5

35

Rutwik Rajesh Deshmukh

Computer Engineering

QUANTIPHI

8.5

36

Yogeshwarram Magharam Godara

Computer Engineering

VERITAS

10.5

37

Rahulsingh Uttamsingh Goud

Computer Engineering

PTC

8

38

Bhushan Shankar Halasagi

Computer Engineering

CAPGEMINI

7.5

39

Manasi Keshav Jadhav

Computer Engineering

Mediaocean

8.15

40

Aishwarya Sanjay Godse

Computer Engineering

COGNIZANT

6.75

41

Anuja Ajay Kotpalliwar

Computer Engineering

Netcracker

8

42

Chinmayee Atul Kulkarni

Computer Engineering

Accolite Digital

7.2

43

Rishabh Ranjan Kumar

Computer Engineering

HEXAVIEW

7

44

Siddhi Dilip Londhe

Computer Engineering

ICERTIS

7

45

Apoorva Mahesh Mandhare

Computer Engineering

EMERSON

7.19

46

Adarsh Himmat Mulik

Computer Engineering

VERITAS

10.5

47

Virendra Siddharth Nimbalkar

Computer Engineering

QUANTIPHI

8.5

48

Siddhesh Dattatray Pandit

Computer Engineering

COGNIZANT

6.75

49

Amruta Kakasaheb Pandule

Computer Engineering

CELEBEAL

5

50

Tanvi Parate

Computer Engineering

Persistant

4.7

51

Kalpesh Anil Patil

Computer Engineering

RSL

6

52

Shreeyash Avinash Pednekar

Computer Engineering

FIS

8.22

53

Atharv Pramod Salunke

Computer Engineering

COGNIZANT

4.01

54

Vedant Ramesh Satpute

Computer Engineering

BUGSMIRROR

7.8

55

Abhijeet Ghanshyam Waghmare

Computer Engineering

CAPGEMINI

4

56

Prasad Dnyandeo Rahane

Computer Engineering

XORIANT

5.5

57

Sampada Barhate

Computer Engineering

QUANTIPHI

8.5

58

Ajay Vijay Kakade

Computer Engineering

Cognizant

4.01

59

Melvin Fernando

Computer Engineering

ZOOP Sign

2.4

60

Rutvik Ganesh Alandikar

Computer Engineering

Accolite Digital

8

61

Shreyas Pawar

Computer Engineering

Tech Prescient

5.1

62

Ashwin Pravin Khode

Computer Engineering

PSL

11

63

Atharva Pailwan

Computer Engineering

Tech Mahindra

4

64

Ashwini Digambar Biradar

Computer Engineering

FIS

8.22

65

Sanket Sandip Nehate

Computer Engineering

Accenture

4.5

66

Sushil Buragute

Computer Engineering

SmartShift logistics solution PVT Ltd

13.76

67

Snehal Jarag

Computer Engineering

Jio Digital

4.04

68

Omkar Kulkarni

Computer Engineering

Small Case


69

Pratiksha Bhad

Computer Engineering

Time Legend IT consulting PVT Ltd

3.84

List of Placement (Passed Out Year 2020-21)

Sr No

Name Of Student

Program graduated from

Company Name/Institution Name

Package/ Higher studies

1

Jiten Raju Adav

Computer Engineering

PTC

7.5

2

Gauri Nagesh Basutkar

Computer Engineering

Credit Suisse

10.5

3

Vaishnavi Rajesh Bhadgaonkar

Computer Engineering

Qualitia

6

4

Ambushree Shankar Bhandari

Computer Engineering

TCS

3.36

5

Riddhi Ashok Bhapkar

Computer Engineering

Birlasoft

3.6

6

Sumit Chhatrapati Bhimte

Computer Engineering

L&T Technology Services

4

7

Samruddhi Dattatray Bhosle

Computer Engineering

Capgemini

3.8

8

Sanket Babasaheb Bibe

Computer Engineering

Emtec

4

9

Sapana Ram Burud

Computer Engineering

Excellon software

3.5

10

Rahul Anil Chaudhari

Computer Engineering

Datametica

3.85

11

Tejas Vijay Chavan

Computer Engineering

Cerner

4.45

12

Ninad Sunil Deshmukh

Computer Engineering

Amdocs

4

13

Rasika Sanjaykumar Dhande

Computer Engineering

NetCrackers

5.5

14

Priyanka Maruti Dhondage

Computer Engineering

SKF

1.76

15

Sakshi Girish Dubewar

Computer Engineering

TCS

3.36

16

Akash Ashok Gangule

Computer Engineering

Capgemini

3.8

17

Gitesh Satyavan Ghorpade

Computer Engineering

Yardi

4.5

18

Omkar Somnath Ghotekar

Computer Engineering

Capgemini

3.8

19

Pragati Uttam Godase

Computer Engineering

Capgemini

3.8

20

Hrishikesh Vasant Hasabnis

Computer Engineering

Capgemini

3.8

21

Ashwini Nimba Jadhav

Computer Engineering

Airbus

9

22

Vaishnavi Machhindra Jagtap

Computer Engineering

Xpanxion (Blueconch )

7

23

Omkar Ajit Jagtap

Computer Engineering

Emtec

4

24

Umesh Harikishan Jajoo

Computer Engineering

Asipero

5.1

25

Mohit Gautam Kabadi

Computer Engineering

Netcrackers

6

26

Neha Pradip Kahane

Computer Engineering

TripStack

4.5

27

Sneha Sunil Karale

Computer Engineering

Harmam Connected Services
Cooperation Pvt. Ltd.

5

28

Kailas Datta Kendre

Computer Engineering

Schlumberger

3

29

Shubham Deepak Kokane

Computer Engineering

Accenture

4.5

30

Aditya Vishwas Kulkarni

Computer Engineering

PubMatic India Pvt. Ltd.

5.4

31

Swapnil Kishor Darade

Computer Engineering

Verificient solution

2.52

32

Sayali Hemant Kulkarni

Computer Engineering

Yardi

4.5

33

Saurabh Singh Chhutkan
Singh Kushwah

Computer Engineering

Persistent

4.51

34

Rutuja Vasudeo Maybhate

Computer Engineering

TCS

3.36

35

Shubham Vikas Mhaske

Computer Engineering

PubMatic India Pvt. Ltd.

5.4

36

Mohammadjaid Ayub Mulani

Computer Engineering

Tech Presient

4.5

37

Dnyaneshwari Chhatragun
Munde

Computer Engineering

Excellon pvt ltd pune

3.5

38

Manali Ashish Munot

Computer Engineering

Sclumberger

3

39

Prathamesh Rajendra Nile

Computer Engineering

Capgemini

3.8

40

Vishnu Prakash Panikar

Computer Engineering

Schlumberger

3

41

Manthan Sanjay Parab

Computer Engineering

Datametica

3.85

42

Sachin Jaganlal Patekar

Computer Engineering

Vmware

7.7

43

Kalyani Narendra Patil

Computer Engineering

Yardi

4.5

44

Sameer Sagar Rathore

Computer Engineering

Exusia

4.2

45

Sushant Dattatray Said

Computer Engineering

Quantiphi

8.5

46

Sai Kiran Salunkhe

Computer Engineering

Capgemini

3.8

47

Isha Nilesh Sawant

Computer Engineering

Schlumberger

3

48

Dhananjay Ramdas Sawant

Computer Engineering

Cognizant

4.01

49

Sohail Yaseen Shaikh

Computer Engineering

TripStack, Pune

4.5

50

Kapil Nandkishore Sharma

Computer Engineering

Zimetrics Technology Pvt. Ltd

3.6

51

Akash Pradeep Shinde

Computer Engineering

Apisero

5.1

52

Megha Manik Shinde

Computer Engineering

Capgemini

3.8

53

Abhishek Sambhaji Shinde

Computer Engineering

TCS

3.36

54

Rohit Shirsath

Computer Engineering

Cognizant

4.01

55

Archana Bhaskar Sirsat

Computer Engineering

Birlasoft

3.52

56

Saurabh Rajendra Sonar

Computer Engineering

Neosoft Technology

3.6

57

Shreyas Chandrakant Soni

Computer Engineering

Apisero

5.1

58

Anjali Ganeshrao Ugale

Computer Engineering

Airbus

9

59

Pranav Rakesh Vibhandik

Computer Engineering

Cognizant

4.01

60

Rutuja Dilip Wairale

Computer Engineering

Harman Connected Services
Corporation India Pvt. Ltd.

5

61

Neeraj Kumar Yadav

Computer Engineering

Capgemini

3.8

62

Shrutika Saravade

Computer Engineering

Yardi

4.5

63

Sonali Dharmaraj Gulimi

Computer Engineering

Endurance International Group.

3.85

64

Pratik Vishnu Manjare

Computer Engineering

Alight Solutions

5

65

Bharat Nagnath Ghuge

Computer Engineering

AnDnR Soft Solutions
Private Limited

3.6

66

Vishal Ramesh Sonar

Computer Engineering

Mediaocean

8.15

67

Sachin Kailas Patil

Computer Engineering

TripStack, Pune

4.5

68

Shubham Raut

Computer Engineering

Community Brands

6

69

Munot Ananda Sarode

Computer Engineering

EY Global Delivery Serivices

4.2

70

Druvi Bhupendra Patel

Computer Engineering

Cognizant

4

Higher Education

Academic Year

Sr. No.

Name of Student

Name of Institution

Post Graduation Degree

2022-23

1

HARSHAL UTTKARSH BANGAR

Higher studies

Higher studies

2

PANGARE JUI CHANDRAKANT

Higher studies

Higher studies

3

NIKHAL SARTHAK JEETENDRA

Higher studies

Higher studies

4

YASH VEER

Higher studies

Higher studies

5

DHAMNE SIDDHI YOGESH

Higher studies

Higher studies

6

PATIL SHIVTEJ BHIMASHANKAR

Higher studies

Higher studies

7

DEORE VED DIPAK

Higher studies

Higher studies

2021-22

1

Sangale Shreya Bahusaheb

DY Patil University

MBA

2

Arti Avhad

NMIMS Global Access

MBA

3

Hitesh Yadav

NIIT Mysore

M.Tech. (Data Science)

2020-21

1

Shreya Nilesh Newale

Brunel University, London

M Sc Management SEP FTEPL

2

Piyush Wadi

Symbiosis Centre for Management and Human Resource Development

MBA (SCMHRD)

3

Shreeyash Ravindra Kharate

IIIT, Delhi

M. Tech. (CSE)

4

Snehal Muralidhar Patil

PACE University

MS in Data Science